Jeśli prowadzisz firmę, która wykorzystuje sterowanie ruchem lub sprzężenie zwrotne ruchu, powinieneś wiedzieć, że enkoder ma kluczowe znaczenie dla Twojej produkcji.
Te sprytne jednostki odgrywają istotną rolę w produkcji, znajdując zastosowanie w różnych procesach przemysłowych, w tym:
– Zrobotyzowana produkcja
– Przenośniki przemysłowe
– Liczenie produktów
– Etykietowanie
Niewątpliwie urządzenia te muszą działać szybko i z wysoką dokładnością.
Do czego służy enkoder?
Enkoder to urządzenie, które zapewnia systemowi informacje zwrotne dotyczące pozycjonowania.
Zasadniczo enkoder działa poprzez przekształcanie ruchu w sygnał elektryczny. Sygnał ten jest następnie przesyłany do urządzenia sterującego, tak aby zrealizować zamierzony cel.
Enkodery wytwarzają sygnały elektryczne z różnych rodzajów technologii, w tym magnetycznych, optycznych, rezystancyjnych i przewodzących technologii mechanicznych. Najpopularniejszymi rodzajami technologii generowania sygnałów są technologie optyczne i magnetyczne.
Enkodery optyczne wytwarzają sygnał w wyniku przerwania lub braku przerwania światła padającego na płytkę światłoczułą. Chociaż enkodery optyczne są dość skuteczne, są również dość wrażliwe na kurz i z tego powodu wymagają odpowiedniej ochrony w każdym zakładzie.
Enkodery magnetyczne przekształcają zmiany strumienia magnetycznego w sygnał elektryczny. Zawierają one zestaw biegunów północnych i południowych. Gdy mierzony obiekt przechodzi przez te bieguny, czujnik odczytuje zmiany pola magnetycznego.
Rodzaje enkoderów
Istnieją dwa główne typy enkoderów ze względu na typ przekazywania napędu – enkodery obrotowe i enkodery liniowe.
Enkodery obrotowe
Enkodery obrotowe, znane również jako enkodery wału, służą do wykrywania i przenoszenia kątów obrotu. Są to typy enkoderów, które najczęściej spotykamy. W większości przypadków, gdy mówi się o enkoderach, zwykle ma się na myśli enkodery obrotowe. Przekształca on pozycję kątową lub kąt obrotu na sygnał elektryczny. Sygnał może być analogowy lub cyfrowy, w zależności od potrzeb.
Jak sama nazwa wskazuje, enkodery obrotowe napędza silnik. Ponadto enkodery obrotowe dzielą się na enkodery obrotowe absolutne i enkodery inkrementalne.
Enkodery absolutne używamy do pokazywania pozycji wału silnika i do pokazywania przemieszczenia kątowego. Z drugiej strony, enkoder inkrementalny generuje sygnał, który dostarcza informacji związanych z ruchem, które są następnie przetwarzane w celu określenia pozycji, prędkości i odległości.
Enkodery liniowe
Enkodery liniowe lub liniały liniowe służą do pomiaru ruchu liniowego obiektu. Wykrywają odległość, kierunek, prędkość i przemieszczenie liniowe. Enkoder liniowy składa się z trzech głównych elementów – skali, źródła sygnału i odbiornika.
Podobnie jak enkodery obrotowe, enkodery liniowe dzielą się na enkodery liniowe absolutne i inkrementalne. Z enkoderów absolutnych korzystamy w aplikacjach, które wymagają informacji o konkretnym i dokładnym przemieszczeniu, takich jak windy, frezarki a także siłowniki liniowe. Enkodery inkrementalne stosujemy także w urządzeniach wykonujących proste operacje, w których specyfika przemieszczenia kątowego nie jest kluczowa. Takie urządzenia obejmują szlifierki, wiertarki i silniki krokowe.
Naprawa enkoderów
Pogotowiedlaprzemyslu.pl może pomóc z wadliwym enkoderem.
Enkodery są używane w różnych dziedzinach, w których często występują wysokie temperatury, zapylenie, zaolejenie i wilgoć, wibracje i wstrząsy. Czynniki te, w połączeniu z normalnym zużyciem, mogą spowodować nieprawidłowe działanie enkodera. Może on zacząć podawać nieprawidłowe dane wyjściowe lub nie podawać ich wcale.
Dobrą wiadomością jest to, że często problemy z enkoderem można naprawić stosunkowo niedrogo.
- Naprawa enkoderów często pozwala zaoszczędzić nawet 80% kosztów zakupu nowego sprzętu.
- Większość napraw automatyki przemysłowej wykonujemy w ciągu 7 dni od zatwierdzenia.
- Nasza usługa naprawy elektroniki przemysłowej w trybie pilnym jest dostępna w ciągu zaledwie 2-5 dni od zatwierdzenia.